Livechatforumlogo

Top Rated

Práce na erotickém livechatu: Jak je to s DPH

/ Napsat komentář / Sdílet na Facebook / Sdílet na Twitter

Jak je to povinností platit nebo neplatit DPH při práci na erotickém livechatu? Podíváme se tomu na zoubek!

Při práci na českých livechatech nemusíte toto téma řešit (viz předchozí článek o tom, co zařídit na úřadech), platíte jenom daň z příjmu buď dle autorského zákona nebo živnostenského zákona, pokud poskytujete službu.

Ale pokud pracujete pro slovenské a jiné zahraniční erotické live servery, stáváte se „poskytovatelkou služby do jiného státu“ a měla byste být povinna vystavovat na své honoráře faktury (s VAT number) a stát se plátcem DPH?

Není to tak jednoduché.
Určitě je v první řadě vhodné uvést, že v naší zemi bohužel platí, že co finanční úřad, to jiný názor, i když odlišné názory jsou spíše výjimky, musíte s nimi počítat a nejlepší tedy je, zeptat se přímo na úřadě pod který spadáte svým bydlištěm (nebo trvalou adresou). Nebo si pro tento účel najít daňového poradce, protože zákony se neustále mění:

  • Záleží i na tom, jakým způsobem odvádí daň subjekt, pro který pracujete, což nemusí být někdy zcela jasné, ale pro vaše odvádění daně je to klíčové.
  • Rozdíl také je, jestli odvádíte daň do země EU, nebo mimo EU.
  • Pro daňové problémy mezi zeměmi EU existují v ČR neziskové organizace, které bezplatně pomohou.
  • Pokud činnost vykonáváte jako soustavnou, stáváte se osobou identifikovanou (nebo i plátcem DPH), pokud jen občasně, můžete této povinnosti být osvobozena.

Souhrnná hlášení (osoba identifikovaná k dani)
Povětšinou se ale stáváte nikoliv plátcem DPH, ale buď neplátcem DPH (záleží na protistraně), nebo pouze tzv. identifikovanou osobou. Neplatíte tedy žádnou daň, či přesněji je daň vyměřena v nulové výměře, ale jste povinna každý měsíc (k 24. dni dalšího měsíce poté, co bylo poskytnuto plnění/vy jste dostala platbu od livechatu) podat tzv. souhrnné hlášení VIES (na webu adisepo.mfcr.cz jsou formuláře pro online podání i s podrobným návodem, jednu část podání musíte následně ale doručit i písemně poštou či osobně).

V neposlední řadě nelze opomenout, že s touto činností je spojena nejen daň z příjmů, ale také povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění (nevztahují-li se na vás výjimky, například ID nebo rodičovská dovolená).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Top Livechaty

Livechaty – Registrace

Anketa

Dnešní úspěšnost

3

nadprůměrný den

Zapojte se také do našeho hlasování

*0
**0
***1
****0
*****0

Časové období

dnes 3 dny 10 dnů 30 dnů 90 dnů
Nahrávání ... Nahrávání ...